Przejdź do menu Przejdź do treści

Mickiewicz, kino, mural, TV drama, homonimia… Zaproszenie na wykłady gości zagranicznych

Szanowni Państwo,

Dyrekcja IFP zaprasza na cykl wykładów naszych gości zagranicznych, którzy odwiedzą Instytut w ramach programu NAVA i Erasmus+. Zapraszamy do udziału indywidualnego, jak i wraz z osobami studiującymi. Wydarzenia organizowane jest w ramach Miesiąca Umiędzynarodowienia IFP. Oprócz wykładów możliwe jest zorganizowanie indywidualnych spotkań pracowników katedr z naszymi gośćmi, celem omówienia możliwych form współpracy – w tej sprawie proszę o wcześniejszy kontakt mailowy.

Szczegóły:

1 czerwca, 9:00-10:30, prof. Margreta Grigorova: Bułgarskie inscenizacje „Dziadów” Adama Mickiewicza (wykład w języku polskim, sala 544, Podchorążych 2) 

Prof. Margreta Grigorova wykłada na Uniwersytecie im. świętych Cyryla i Metodego w Wielkim Tyrnowie (Bułgaria). To wybitna polonistka, tłumaczka, autorka licznych prac naukowych, laureatka wyróżnienia Polonicum 2018, przyznawanego przez Uniwersytet Warszawski badaczom zagranicznym za wybitne osiągnięcia w krzewieniu języka polskiego oraz wiedzy o polskiej kulturze i historii na świecie.

1 czerwca, 10:30-12:00, prof. Stanka Bonova Doychinova: Mural jako środek dydaktyczny w epoce wizualności (wykład w języku polskim, sala 544, Podchorążych 2) 

Prof. Doychinova wykłada na Uniwersytecie Wielkotyrnowskim im. Świętych Cyryla i Metodego w Bułgarii, jest wybitną tłumaczką, specjalizuje się we frazeologii, językoznawstwie kognitywnym, metodologii nauczania języków obcych.

3 czerwca, 9:00-10:00, Prof. Margreta Grigorova: Sztuka iluzji i powstanie kina. Książki o iluzjonistach i ich adaptacje filmowe na początku XXI wieku” (wykład online w języku polskim, MS Teams, kod dostępu do grupy: 8kktvrv)

3 czerwca, 12:30-14:00, prof. Stanka Bonova Doychinova: Pułapki językowe – homonimia międzyjęzykowa w sposób zabawny (język polski i bułgarski), (wykład online w języku polskim, MS Teams, kod dostępu do grupy: 8kktvrv)

9 czerwca, 18:00-19:00, prof. Ján Višňovský, dr Martin Solík: Episodic Television Drama: Global Fan Cultures on the Rise (wykład online w języku angielskim, kod dostępu do grupy: 8kktvrv)

Prof. Ján Višňovský wykłada w Uniwersytet Świętych Cyryla i Metodego w Trnawie (Słowacja). Jest autorem publikacji z zakresu dziennikarstwa internetowego, historii i rozwoju telewizji w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, podręczników, licznych opracowań publikowanych w krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych oraz krajowych i zagranicznych referatów konferencyjnych. Obecnie kieruje Katedrą Komunikacji Środków Masowych i pełni funkcję wydziałowego koordynatora mobilności zagranicznej.

Dr Martin Solík wykłada w Uniwersytet Świętych Cyryla i Metodego w Trnawie (Słowacja). Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na współczesnej filozofii moralnej, społecznej i politycznej, w tym na koncepcji uznania w kontekście lokalnym i transnarodowym. W swoich artykułach rozwija głównie problematykę społecznego rozpoznania i jego medialnego odzwierciedlenia, medialnego wizerunku grup marginalizowanych, problem tożsamości w kontekście różnych wersji rzeczywistości oraz wpływu mediów i nowych technologii na procesy poznawcze człowieka. Dr Martin Solík jest redaktorem naczelnym czasopisma naukowego „Communication Today” (indeksowanego w Web of Science and Scopus) oraz zastępcą redaktora naczelnego czasopisma „Acta Ludologica”. Zasiada w licznych radach redakcyjnych czasopism naukowych.

Archiwa