Mickiewicz, kino, mural, TV drama, homonimia… Zaproszenie na wykłady gości zagranicznych
Szanowni Państwo,
Dyrekcja IFP zaprasza na cykl wykładów naszych gości zagranicznych, którzy odwiedzą Instytut w ramach programu NAVA i Erasmus+. Zapraszamy do udziału indywidualnego, jak i wraz z osobami studiującymi. Wydarzenia organizowane jest w ramach Miesiąca Umiędzynarodowienia IFP. Oprócz wykładów możliwe jest zorganizowanie indywidualnych spotkań pracowników katedr z naszymi gośćmi, celem omówienia możliwych form współpracy – w tej sprawie proszę o wcześniejszy kontakt mailowy.
Szczegóły:
1 czerwca, 9:00-10:30, prof. Margreta Grigorova: Bułgarskie inscenizacje „Dziadów” Adama Mickiewicza (wykład w języku polskim, sala 544, Podchorążych 2)
Prof. Margreta Grigorova wykłada na Uniwersytecie im. świętych Cyryla i Metodego w Wielkim Tyrnowie (Bułgaria). To wybitna polonistka, tłumaczka, autorka licznych prac naukowych, laureatka wyróżnienia Polonicum 2018, przyznawanego przez Uniwersytet Warszawski badaczom zagranicznym za wybitne osiągnięcia w krzewieniu języka polskiego oraz wiedzy o polskiej kulturze i historii na świecie.
1 czerwca, 10:30-12:00, prof. Stanka Bonova Doychinova: Mural jako środek dydaktyczny w epoce wizualności (wykład w języku polskim, sala 544, Podchorążych 2)
Prof. Doychinova wykłada na Uniwersytecie Wielkotyrnowskim im. Świętych Cyryla i Metodego w Bułgarii, jest wybitną tłumaczką, specjalizuje się we frazeologii, językoznawstwie kognitywnym, metodologii nauczania języków obcych.
3 czerwca, 9:00-10:00, Prof. Margreta Grigorova: Sztuka iluzji i powstanie kina. Książki o iluzjonistach i ich adaptacje filmowe na początku XXI wieku” (wykład online w języku polskim, MS Teams, kod dostępu do grupy: 8kktvrv)
3 czerwca, 12:30-14:00, prof. Stanka Bonova Doychinova: Pułapki językowe – homonimia międzyjęzykowa w sposób zabawny (język polski i bułgarski), (wykład online w języku polskim, MS Teams, kod dostępu do grupy: 8kktvrv)
9 czerwca, 18:00-19:00, prof. Ján Višňovský, dr Martin Solík: Episodic Television Drama: Global Fan Cultures on the Rise (wykład online w języku angielskim, kod dostępu do grupy: 8kktvrv)
Prof. Ján Višňovský wykłada w Uniwersytet Świętych Cyryla i Metodego w Trnawie (Słowacja). Jest autorem publikacji z zakresu dziennikarstwa internetowego, historii i rozwoju telewizji w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, podręczników, licznych opracowań publikowanych w krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych oraz krajowych i zagranicznych referatów konferencyjnych. Obecnie kieruje Katedrą Komunikacji Środków Masowych i pełni funkcję wydziałowego koordynatora mobilności zagranicznej.
Dr Martin Solík wykłada w Uniwersytet Świętych Cyryla i Metodego w Trnawie (Słowacja). Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na współczesnej filozofii moralnej, społecznej i politycznej, w tym na koncepcji uznania w kontekście lokalnym i transnarodowym. W swoich artykułach rozwija głównie problematykę społecznego rozpoznania i jego medialnego odzwierciedlenia, medialnego wizerunku grup marginalizowanych, problem tożsamości w kontekście różnych wersji rzeczywistości oraz wpływu mediów i nowych technologii na procesy poznawcze człowieka. Dr Martin Solík jest redaktorem naczelnym czasopisma naukowego „Communication Today” (indeksowanego w Web of Science and Scopus) oraz zastępcą redaktora naczelnego czasopisma „Acta Ludologica”. Zasiada w licznych radach redakcyjnych czasopism naukowych.