Czy nasz świat zbliża się do końca świata? Webinarium solidarnościowe prof. Piotra Kołodzieja
Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie zaprasza na cykl charytatywnych webinariów solidarnościowych „My z Wami”. Uczestnictwo w webinarium jest możliwe po wpłaceniu dowolnej kwoty na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. Dnia 4 kwietnia 2022 r. o godzinie 19:00 odbędzie się webinarium pt.: „Czy nasz świat zbliża się do końca świata?”. Prowadzący: prof. UP dr hab. Piotr Kołodziej.
Wojna w Ukrainie, zagrożenie nuklearne, kryzys migracyjny, epidemia COVID-19, kryzys demograficzny i przeludnienie, autorytaryzmy i populizmy, kampanie dezinformacyjne, katastrofa klimatyczna, wylesianie i wyjaławianie gleby, głód…
Podczas spotkania będzie okazja zastanowić się nas sytuacją i odpowiedzialnością człowieka w „epoce człowieka”:
⏩W jakim momencie historii jesteśmy?
⏩Dokąd zmierzamy?
⏩Czy zglobalizowany świat da się jeszcze uratować?
⏩ Jak widać, rację miała Wisława Szymborska: wciąż nie ma pytań pilniejszych, niż „pytania naiwne”…
Po spotkaniu zapraszamy do udziału w dyskusji.
Prowadzący:
Piotr Kołodziej – profesor Uniwersytetu Pedagogicznego i dyrektor Instytutu Filologii Polskiej, doktor habilitowany nauk humanistycznych, literaturoznawca, dydaktyk, certyfikowany tutor akademicki, a także nauczyciel języka polskiego w VIII Prywatnym Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie, dokąd zaprasza swoich studentów. Interesuje się głównie interferencjami literatury i sztuk wizualnych (zwłaszcza malarstwa) oraz teorią i praktyką kształcenia (ujęcie antropologiczne), czego efektem jest kilkadziesiąt prac naukowych opublikowanych w kraju i za granicą, w tym m.in. monografie: Czas na obraz (2013), Dwadzieścia pięć twarzy dziewczyny z perłą (2018), Literatura grozi myśleniem (2021). Współautor koncepcji edukacji humanistycznej oraz prezentujących ją książek (Pakt dla szkoły, 2011; Edukacja w czasach cyfrowej zarazy, 2016), programu kształcenia i podręczników do języka polskiego dla ucznia i nauczyciela (To lubię! – szkoły średnie); wieloletni członek Kolegium Redakcyjnego „Nowej Polszczyzny”. Współtwórca formacyjnego Teatru Interakcji, antologii dramatów i monografii na ten temat (Szkolny Teatr Interakcji. Od pomysłu do przedstawienia, 2016). Przy współpracy z różnymi instytucjami kulturalnymi i oświatowymi prowadzi w kraju i za granicą (USA, Francja, Węgry, Litwa, Niemcy) zajęcia dla studentów, nauczycieli i licealistów, wykłady otwarte z zakresu literaturoznawstwa i kulturoznawstwa oraz międzynarodowe warsztaty teatralne.
Jeśli chcesz wziąć udział w webinarze:
⏩Wpłać dowolną kwotę na konto jednej z poniższych organizacji pozarządowych na rzecz pomocy dla ofiar wojny na Ukrainie:
FUNDACJA WSPIERANIA KULTURY I JĘZYKA POLSKIEGO IM. MIKOŁAJA REJA
Wpłaty można kierować na konto: PL 63 1600 1013 1887 2416 8000 0001 z dopiskiem „POMOC DLA UCHODŹCÓW”
POLSKA AKCJA HUMANITARNA
Wpłat można dokonywać na stronie: https://www.siepomaga.pl/pah-ukraina
FUNDACJA POMAGAM.PL
Zbiórka „Solidarni z Ukrainą” – wpłacać można na stronie: https://pomagam.pl/solidarnizukraina
POLSKA MISJA MEDYCZNA
Wpłat można dokonywać na stronie: https://pmm.org.pl/chce-pomoc#ukraina oraz poprzez Facebooka: https://www.facebook.com/donate/375415624008297/5395474380471879/
UNICEF POLAND
Pomoc dla dzieci na Ukrainie – wpłacać można przez Facebooka: https://www.facebook.com/donate/462703465452564/10158711221256545/
⏩Wypełnij formularz zgłoszeniowy https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfOaa5dY12RPXzvz-8A0ljRVt6izUK2Tle2vucEfTYhVebUTw/viewform?vc=0&c=0&w=1&flr=0 i załącz dowód przelewu (skan lub zdjęcie). Jeśli nie życzysz sobie ujawniania swoich danych (adres i nr konta), zakryj je. W razie problemów z przesłaniem formularza, wyślij wiadomość z dowodem przelewu oraz z tytułem webinarium na adres webinaryifp@gmail.com
⏩W odpowiedzi, w dniu webinarium otrzymasz link do spotkania w MS Teams (prosimy o sprawdzenie SPAMU, gdyż wiadomość często tam trafia). Do zobaczenia!